Media

Człowiek tyle jest wart, ile warte są sprawy, którymi się zajmuje.”
Marek Aureliusz

 

Gdy rozpoczęłam swoją przygodę z mediacją, uczestnicząc w 1998 roku w szkoleniu, które dawało podstawy do wykonywania nowego zawodu w Polsce, poczułam i zobaczyłam to jako drogę dla siebie. Zaczęłam więc nią podążać z entuzjazmem i zaangażowaniem, szkoląc się dalej intensywnie, rozwijając, pracując jako mediator i superwizor mediacji, trener komunikacji i umiejętności mediacyjnych. Współpracowałam także przez wiele lat z mediami (radio, telewizja, prasa specjalistyczna, poradniki psychologiczne itp.) jako ekspert i/lub konsultant w obszarach budowania relacji w oparciu o dialog, empatyczną komunikację NVC, mediacyjne podejście do rozwiązywania konfliktów. Przedstawiam poniżej kilka przykładów z obszarów mojej aktywności w ważnych zawodowo, życiowo i społecznie tematach. Zachęcam też do zajrzenia do poszczególnych zakładek, w których można znaleźć szczegółowe informacje o ważniejszych moich medialnych działaniach.

 

Biuletyn Biura Analiz Sejmowych „INFOS”

Opracowałam dla Biuletynu Biura Analiz Sejmowych „INFOS”, wraz ze współpracującą ze mną mediatorką Zofią Kinowską, materiał o mediacji – jej zasadach, korzyściach, zastosowaniu w Polsce. Zapraszam do lektury artykułu, treści są wciąż aktualne. Plik do pobrania tutaj.

 

Magazyny, periodyki – publikacje

Moje liczne publikacje ukazały się m . in. na łamach: „Charakterów” – miesięcznika psychologicznego i w wydaniach specjalnych; w dwumiesięczniku „Radca Prawny” (link); w „Edukacji prawniczej” – miesięczniku o tematyce prawnej; „Temidium” – miesięczniku Okręgowej Izby Radców Prawnych; w magazynie „Głos dla życia”; w dwutygodniku „Biblioteka analiz”; w biuletynach Centrum Metodycznego Pomocy Psychologiczno – Pedagogicznej; w „Mediatorze” – kwartalniku Polskiego Centrum Mediacji; w „Kurierze Mediacyjnym” – gazecie specjalnej wydawanej z okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji.

 

Wydawnictwo „Charaktery” – wstęp do publikacji zbiorowej

Książkę „Kłótnia na zgodę. Jak się spierać, żeby się zrozumieć”, wydaną w roku 2017 przez Wydawnictwo Charaktery, rozpoczyna mój 30-stronnicowy tekst: „Alchemia dobrej kłótni” Pokazuję w nim, jak w sposób świadomy zmieniać raniące wzorce i nawyki emocjonalnych reakcji w otwartą i empatyczną rozmowę z drugim człowiekiem. Ludzkie relacje bez konfliktów, sporów i kłótni nie są możliwe. Wszędzie tam, gdzie spotykają się różne potrzeby, poglądy, przekonania, odmienne systemy wartości, rozbieżne interesy, kulturowe i komunikacyjne nawyki, pojawiają się różnice, wymiana zdań, konfrontacje. Każdą sytuację trudną emocjonalnie, każdy konflikt można jednak potraktować jako punkt wyjścia do wzajemnego zrozumienia, współpracy w znalezieniu porozumienia. Wielka szkoda, że nakład został wyczerpany i książka nie jest już dostępna.

 

Portale internetowe – publikacje

Kilkuletnia współpraca z portalem: kobieta.wp.pl zaowocowała artykułami w dziale: psychologia. Ukazało się kilkadziesiąt moich tekstów dotyczących samorozwoju, relacji, komunikacji w związkach itp. (łącznie 182 artykuły). Publikowałam tam w latach 2012 – 2014 regularnie kilka tekstów miesięcznie. O medytacyjnym stylu życia wypowiadam się w dwóch częściach artykułu na łamach portalu: dozdrowia.com.pl (umysł a ciało). Można się z nimi zapoznać w zakładce: „Samouzdrawianie – medytacyjny styl życia” – w DoZdrowia.com.pl. O tym, jak tworzyć szczęśliwe związki wraz z Pawłem Więckowskim opublikowałam artykuł na łamach portalu psychologicznego: psychologia.net.pl. Jest wciąż aktualny, zachęcam więc do lektury: link. Moje teksty dotyczące mediacji ukazywały się regularnie w internetowym serwisie informacyjnym: mediacje.lex.pl (obecnie już nieistniejącym).

 

TVP, TVN – udział w programach jako ekspert

W latach 2017 – 2019 brałam udział w programach TVN-Uwaga, zapraszana jako ekspert w sytuacjach konfliktów rodzinnych, sąsiedzkich, społecznych. Uczestniczyłam w programach telewizyjnych poruszających ważne kwestie społeczne – w tym np. w dyskusji o wzroście rozwodów w Polsce w programie TVP 1 „Świat się kręci” prowadzonym przez Agatę Młynarską (10.09.2013 r.); a także w „Dzień dobry TVN”, w „Telewizji śniadaniowej”, w „Pytaniu na śniadanie”. Brałam udział dwukrotnie w programach Ewy Drzyzgi w TVN „Rozmowy w toku” dotyczących konfliktów w relacjach (2011 rok).

 

PandaTV – projekt edukacyjny „Inaczej w konflikcie”

We współpracy z „PandaTV” – Internetową Telewizją Akademicką, wraz z moją studentką i stażystką Jolantą Czarnecką, w ramach projektu „SENSytywni.pl – Rozmawiajmy!” zrealizowałyśmy edukacyjny projekt dotyczący mediacyjnego podejścia do konfliktów. „Inaczej w konflikcie” to dialog o tym, co łączy ludzi. Podejmujemy rozmowy, które budzą świadomość i pozwalają odnaleźć siebie w sytuacjach trudnych relacji. Krok po kroku ‚odczarowujemy’ negatywne skojarzenia z konfliktami. Ukierunkowujemy na to, że warto rozmawiać i jak rozmawiać, aby osiągać porozumienie. W 40 odcinkach poruszyłyśmy tematykę sytuacji trudnych emocjonalnie, radzenia sobie z emocjami i konfliktami, komunikacji opartej o potrzeby, zasad i znaczenia mediacji w budowaniu współpracy w rozwiązywaniu konfliktów. Wszystkie odcinki dostępne są na stronie PandaTV: tutaj.

 

Polskie Radio – udział w audycjach, współprowadzenie

Promując pokojowe metody rozwiązywania problemów w relacjach, komunikację NVC i mediacyjne podejście do konfliktów, byłam wielokrotnie zapraszana do audycji radiowych podejmujących tę tematykę, m. in.: „Trójka” Polskiego Radia, TOK FM, Radio dla Ciebie – RDC, Radio Warszawa, Radio Praga, Radio Józef, Radio Plus. Długofalową współpracą zaowocowały audycje w Radio Plus – we współpracy z autorem „Nocnych Świateł” Pawłem Krzemińskim zrealizowaliśmy 10 audycji w ramach cyklu „SENSytywne rozmowy w czasie zarazy” (od 01.04.2020 r. do 10.06.2020 r.), 10 audycji w remach drugiej części: „SENSytywne rozmowy w czasie przemian” (od 14.09.2020 r. do 01.06.2021 r.) oraz kontynuujemy obecnie trzecią część pt. „SENSytywne rozmowy”, spotykając się regularnie co miesiąc od 02.09.2021 r.). Spis tematów, które poruszamy, wraz z datami emisji programu, umieściłam w osobnej zakładce: „Nocne Światła” w Radiu Plus.

 

Magazyny, periodyki – wywiady

Udzieliłam też szeregu wywiadów dziennikarzom zainteresowanym tematyką komunikacji bez przemocy (NVC), uważnym życiem i mediacyjnym podejściem do konfliktów. Wiele z tych materiałów trudno obecnie znaleźć w internecie, niemniej wspominam o nich, gdyż podchodziłam z wielkim zaangażowaniem w działania związane z promowaniem świadomego, mądrego, uważnego podejścia do budowania satysfakcjonujących relacji. Przykładowo – o relacjach, związkach wielokrotnie rozmawiałam niejednokrotnie z dziennikarką Sylwią Monostori, które ukazały się w magazynach dedykowanym kobietom np. „ELLE”, „Claudia”. Współpracowałam też z dziennikarką Jagną Kaczanowską, udzielając wywiadów do kilku jej artykułów, które ukazywały się w miesięczniku „Twój Styl”. O braku rozmowy i umiejętności dogadywania się jako przyczynie rozwodów wypowiadałam się w artykułach Agnieszki Rybak w „Rzeczpospolitej”. O tajnikach języka żyrafy rozmawiałam z redaktorką Martą Rowińską, która napisała o tym tekst dla „Pulsu Biznesu”. Teksty z moimi wywiadami ukazywały się też na łamach miesięczników „Zwierciadło”, „Olivia”, „Magazyn Familia”. W artykule „Niezgodność charakterów? Zgoda!” na łamach portalu deon.pl w 2013 r. wypowiedziałam się o przyczynach rozwodów z punktu widzenia mediatora: link. O sytuacji dzieci w rozwodzie rodziców mówiłam między innymi w wywiadzie przeprowadzonym przez Krzysztofa Świątka dla „Tygodnika Solidarność” w roku 2010. Ten materiał, nadal aktualny, dostępny jest pod tym linkiem.

 

Kino, film – prowadzenie dyskusji

W ramach promocji pokojowych metod radzenia sobie z trudnościami w relacjach i mediacyjnego podejścia do konfliktów, prowadziłam dyskusje po projekcjach filmowych: „Triszna. Pragnienie miłości” (Kino Iluzjon w Warszawie, 12.03.2013 rok); „Rozstanie” reż. Asghar Farhadi (Kino Muranów w Warszawie, 29.10.2013 r.); we współpracy z Against Gravity – „Nie zapomnij mnie” reż. reż. David Sieveking zwycięzcy 10. PLANETE+ DOC FILM FESTIWAL (Kino ATLANTIC w Warszawie, 05.11.2013 r.) oraz „Uciekinier z Nowego Jorku” reż. Michael Obert (Kino ANTROPOS, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, 02.07.2014 r.).