Wywiad w: „Kontakty z dzieckiem. Poradnik praktyczny” Wolters Kluwer

„Nie ma lepszych warunków do rozwoju dzieci niż takie, w których one czują się kochane, gdyż doświadczają starań rodziców i ich współdziałania, które pokazują, jak o nie dbają. ” (str. 400)
Alicja Kuczyńska-Krata

 

„Można nauczyć się współpracy i słuchania z empatią”
Wywiad z Alicją Kuczyńską-Kratą w: Joanna Hetman-Krajewska „Kontakty z dzieckiem. Jak regulować, jak egzekwować. Poradnik praktyczny”, Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o., Warszawa 2022; str. 360 – 402

Wiele par, gdy się rozstaje, doświadcza rozwodu, kończąc etap małżeństwa czy związku partnerskiego, ze względu na potomstwo nie może zamknąć rozdziału, jakim jest rodzina. Bardzo często dziecko czy dzieci są jeszcze małe, albo niepełnoletnie, więc pozostaje jeszcze wiele lat sprawowania nad nimi opieki i wychowywania ich. A nawet, gdy dzieci ukończyły 18 lat, nadal potrzebują obojga rodziców, by rozwijać się, budować własną tożsamość, kształtować świadomie dorosłe życie.

Autorka poradnika „Kontakty z dzieckiem” radca prawny Joanna Hetman-Krajewska przeprowadziła ze mną rozmowę dotyczącą tego, co może pomóc i być wsparciem, by budować harmonijną współpracę rodzicielską. Uwzględniamy w niej takie ważne wątki jak współtworzenie planów opiekuńczo – wychowawczych, realizacja przyjętych reguł i zasad oraz harmonogramu dzielenia opieki. Na podstawie mojej wieloletniej praktyki mówię o tym, jak ogromną rolę spełnia tutaj mediacja, która pozwala mamie i tacie w drodze współpracy, w obecności neutralnego i bezstronnego mediatora, podjąć wspólnie decyzje o tym, jak zatroszczyć się i mądrze zadbać o dzieci w sytuacjach, gdy rodzice nie są już razem. Jest to ogromnie ważne, gdyż to, co zostanie wypracowane dzięki wzajemnemu zrozumieniu potrzeb obojga rodziców oraz dziecka/dzieci, spisane i zaakceptowane, będzie respektowane przez obie strony, wprowadzane dobrowolnie w praktykę.

 

Mediacja – wsparcie w opiece nad dzieckiem/dziećmi po rozstaniach

W tym wywiadzie znajdziesz/znajdziecie szczegółowe informacje o tym, kiedy i w jaki sposób mediacja może przynieść dobre efekty i jakie są jej korzyści dla całej rodziny.
Mediacja jest pomocna w każdej sytuacji, gdy pojawiają się problemy i/lub konflikty związane ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem/dziećmi, by w bezpiecznej atmosferze podjąć wspólnie ważne decyzje.
Z mediacji warto skorzystać na etapie budowania planu rodzicielskiego po rozstaniu, przygotowania go na potrzeby sprawy sądowej: rozwodowej czy dotyczącej ustalenia kontaktów z dzieckiem/dziećmi.
Mediacyjne podejście jest także skuteczne wtedy, gdy pojawiają się trudności z realizacją reguł, zasad i harmonogramu opieki, które funkcjonowały przez pewien czas po spisaniu rodzicielskiego porozumienia, a obecnie wymagają uaktualnienia.

 

Komunikacja empatyczna i rozwiązywanie konfliktów

Szeroko omawiam też niezwykle istotną kwestię związaną z tym, jaką rolę spełnia w rodzicielskiej współpracy komunikacja empatyczna oparta na wzajemnym uwzględnianiu potrzeb. Niewątpliwie pomaga ona wywiązywać się z podejmowanych ustaleń, negocjować zmiany, gdy pojawiają się trudności, nabierać dystansu do przeszłości, w tym żali, pretensji, poczucia krzywdy czy winy.

„Zachęcam oczywiście gorąco do tego, aby poznać, nauczyć się i praktykować ‘porozumienie bez przemocy’ – to przyniesie owoce zarówno jeśli chodzi o komunikację w relacji rodzicielskiej, jak i pozwoli budować dobre, bezpieczne, wspierające więzi z dziećmi.” (str. 400).

Zapraszam serdecznie do zapoznania się z treścią całego wywiadu w książce Joanny Hetman – Krajewskiej.

Udzielam też wsparcia w opisanych problemach, zapraszam do mojego gabinetu w centrum Warszawy (zakładka Gabinet) lub na sesje online.
W zależności od Twoich/Waszych potrzeb i oczekiwań związanych z opieką nad dziećmi po rozstaniach/rozwodach oferuję następujące formy pomocy: