Projekt SENSytywni.pl

„Choćbyśmy cały świat przemierzyli w poszukiwaniu Piękna, nie znajdziemy go nigdzie, jeśli nie nosimy go w sobie.”
Ralph Waldo Emerson

 

Umiejętność dostrzegania piękna zarówno w naturze, sztuce, literaturze, jak i w sobie oraz innych ludziach, jest jednym z najcudowniejszych darów, jakie człowiek otrzymał od Stwórcy. Delikatność, czułość, zdolność do wzruszeń i współodczuwania z pewnością wspierają człowieczeństwo, do jakiego wszyscy powinniśmy dążyć, aby w naszym życiu możliwe było urzeczywistnianie dobra, miłości, pokoju. Do tego prowadziły moje działania w ramach projektu „SENSytywni.pl”, umożliwiając rozwój dzięki poszukiwaniu sensu w życiu poprzez wzmacnianie potencjałów wrażliwości i mądrości, które mogą ze sobą współgrać i współdziałać.

Spotkania społeczności „SENSytywni.pl” tworzyły forum dla swobodnej dyskusji i wymiany poglądów. Rozmowy odbywały się w atmosferze zaufania i wzajemnej troski o jakość słuchania i mówienia, równoważnie i doskonalenie tych dwóch aktywności. Umożliwiały wgląd we własną psychodynamikę oraz jej wpływ na kontakt z innymi uczestnikami zajęć.

 

Przestrzeń wymiany myśli, empatii i współdziałania w poszukiwaniu SENSu

Formuła projektu SENSytywni.pl była otwarta, każde spotkanie miało swój temat przewodni i dynamizm. Ważni tutaj byli przede wszystkim ludzie ze swoją wrażliwością oraz indywidualnością. Twórcze też były ich wzajemne interakcje podczas dyskusji moderowanych, w trakcie spotkań z poezją i sztuką, literaturą, filmem itp. Istotne było dzielenie się swoim przeżywaniem, odczuciami, sukcesami czy porażkami związanymi z rozwojem osobistym. Założenia projektu przyciągały osoby o wyjątkowej wrażliwości, którym zależało nie tylko na własnych korzyściach, a na dostrzeganiu też potrzeb innych wokół.

 

Jak to się zaczęło, i jak ewoluuje rozwój społeczności SENSytywni.pl

Pomysł projektu SENSytywni.pl zrodził się w mojej głowie w 2013 roku, i był początkiem zainicjowania ścieżki edukacyjno – terapeutycznej w ramach realizacji celów statutowych Fundacji Mediare. Byłam jej członkiem założycielem, jak też Prezesem Zarządu przez wiele lat. Zależało mi na promocji rozmowy jako formy budowania kontaktu i empatii w relacjach oraz wymiany myśli umożliwiającej rozwój. Przyświecało mi tworzenie bezpiecznej atmosfery spotkań, by wzmacniać wspólnotę osób wrażliwych, czujących i podejmujących aktywności, w których urzeczywistnia się ludzkie piękno. Pomysłodawcą nazwy „SENSytywni.pl” był adwokat Piotr Hernik, który w tamtym okresie odbywał pod moim kierunkiem staż mediacyjny w Fundacji Mediare.

Inauguracyjne spotkanie społeczności „SENSytywni.pl” odbyło się w dniu 9 lutego 2013 roku. Zgromadziło ono sympatyczne grono prawie 40 osób z różnych grup pokoleniowych, dla których interakcje w relacjach, spotkania, rozmowy, wspólne spędzanie czasu, świętowanie chwili to ważne elementy życia. Wtedy właśnie powstało hasło zapraszające do udziału w spotkaniach: „SENSytywni.pl – Rozmawiajmy!”. W ten sposób zainicjowany został szereg wydarzeń, umożliwiających wymianę odczuć i refleksji. Od tego momentu w moim dorobku zawodowym pojawiły się wieczory uważności z poezją, dyskusje tematyczne po projekcjach filmowych w warszawskich kinach, SENSytywne warsztaty psychoedukacyjne. Długofalowym przedsięwzięciem była realizacja w ramach autorskiego pomysłu cyklicznych spotkań tematycznych budujących dialog, które odbywały się w każdy drugi i czwarty czwartek miesiąca od września 2017 roku do lutego 2020 roku. Były to otwarte spotkania, prowadzone w klubokawiarniach w centrum Warszawy.

 

Arteterapia i SENSytywne rozmowy terapeutyczne

W roku 2018 w ramach projektu SENSytywni.pl zaczęłam realizować również edukacyjno – terapeutyczne spektakle artystyczne w oparciu o poezję, malarstwo i muzykę. (link do zakładki: TUTAJ)
W grudniu 2018 roku wydałam we współpracy z Wydawnictwem Difin poetycki album „Obrazy poruszone słowami” (Wydawnictwo Difin, 2018) zadedykowany wrażliwości. (link do zakładki: TUTAJ)
Byłam również współautorką cyklu „SENSytywne rozmowy” w ramach „Nocnych Świateł” Pawła Krzemińskiego w Radio Plus. W tych 2-godzinnych audycjach poruszaliśmy temat ważne jeśli chodzi o rozwój osobowy, samoświadomość, budowanie zdrowych relacji. Były to 34 audycje zrealizowane od dnia 1 kwietnia 2020 roku do dnia 6 grudnia 2022 roku. (link do zakładki: TUTAJ)