SENSytywne spektakle artystyczne 2024

„Poezja zachowuje od zniszczenia tchnienie boskości w człowieku.”
Percy Bysshe Shelley /angielski poeta 1792–1822/

 

Gdy tworzę, gdy powstają moje utwory poetyckie, potrzebuję ciszy – tej wewnątrz siebie, i tej na zewnątrz. W tym stanie spokoju wszelkie poruszenia, wzruszenia, odczucia, refleksje, przychodzą samoistnie, i znajdują słowa, by je wyrazić. Podobnie gdy słucha się poezji, to trzeba się na chwilę zatrzymać. Choćby przez kilka minut inaczej zacząć oddychać, osadzić się we własnym ciele, skupić na odczuwaniu. W poezji jest to wszystko, czego nie może dać nam pędzący świat, wraz z którym galopują także nasze myśli i emocje. Mając tę świadomość lubię więc dzielić się swoją twórczością nie tylko w formie publikacji moich wierszy, ale też w przedsięwzięciach scenicznych. Działając poprzez sztukę korzystam z mojego mediacyjnego talentu oraz umiejętności łączenia w całość tego, co pięknie się różni.
W roku 2024 postanowiłam wykreować nowe spektakle poetycko – muzyczne, które opierają się na dialogu, ważnym dla mnie tak w życiu osobistym, jak też w mojej terapeutyczno – mediacyjnej ścieżce zawodowej. W przygotowywanych przeze mnie wydarzeniach scenicznych korzystam z radosnych, pozytywnych, a przy tym nieco kontemplacyjnych strun, jakie mi w duszy grają i mają odzwierciedlenie w mojej poezji. Obdarowuję odbiorców możliwościami doświadczeń o wymiarze lirycznym, uczuciowym, medytacyjnym, jak też estetycznym, zostawiając przy tym każdemu pole do osobistej interpretacji. Zapraszając do swojego świata lubię nawiązywać dialog, współpracując z innymi artystami: poetami, muzykami, malarzami, z którymi łączy mnie podobna wrażliwość i emocjonalność. Wspólnie przypominamy sobie i innym, że można pięknie współgrać, współbrzmieć, czerpać z różnorodności, nie wszystko dopowiadając i nie wszystko racjonalnie wyjaśniając. Czasem wystarczy po prostu głęboko poczuć słowa, muzykę, malarstwo, i pozwolić płynąć indywidualnym wrażeniom, wzruszeniom. Moje przedsięwzięcia sceniczne pozwalają doświadczać tego, w jak naturalny i czysty sposób twórczość otwiera przestrzeń wolności , a poprzez to stwarza przestrzeń dla bliskości, kontaktu, współtworzenia.

 

Informacje o zrealizowanych spektaklach poetycko – muzycznych

 

Jak wiemy, i to nie od dzisiaj, sztuka uzdrawia, leczy i zmienia naszą perspektywę życia, a ta tworzona osobiście, z potrzeby ducha i serca, ma jeszcze większą moc. Mam zatem nadzieję, że na poziomie subtelnym i bardzo delikatnym to, co z moich wzruszeń i poruszeń wybrzmiewa w słowach poezji i artystycznych przedsięwzięciach, może inspirować i zachęcać odbiorców do kreatywności, a tym samym przyczyniać się do rozwoju, budzić i/lub poszerzać świadomość.
Często słyszę pytania, co mnie inspiruje w moich dokonaniach twórczych, gdy na co dzień w swojej pracy zawodowej od tylu już lat mam do czynienia z tym, co niekoniecznie jest budujące: konfliktami, kryzysami w relacjach i problemami małżeńskimi, rodzinnymi itp. Odpowiadam krótko, choć pytanie wydaje się szerokie: jest to PASJA ŻYCIA. To z mojego zaangażowania w życie, jak też dzięki umiejętnościom medytacyjnego dystansu i mediacyjnej neutralności oraz zdolnościom dostrzegania tego, co pozytywne i piękne, czerpię natchnienie. Obserwuję świat wokół z dużą uważnością, i to, co mi przynosi, przetwarzam poprzez swoją wrażliwość. Nauczyłam się korzystać z tego potencjału, i rozwijać go. Im głębiej wchodzę w doświadczanie w sobie poruszeń i wzruszeń, tym łatwiej przychodzi mi tworzenie. Często mam wrażenie, że poezja oraz moje SENSytywne projekty artystyczne, powstają samoistnie, jakby niezależnie od mojej woli.
Niewątpliwie gdy Miłość obecna jest w naszym życiu, wszystko, w tym też to, co dotkliwe, bolesne, krzywdzące itd., zaczynamy widzieć i czuć przez jej pryzmat. Poezja zaś jest niezwykle wdzięczną formą dla wyrażania tego, co niesie Miłość, więc wiele moich artystycznych przedsięwzięć to dialogi skupione wokół niej. Otwarcie i przy różnych okazjach mówię o Miłości – o jej urzeczywistnianiu w naszych bliskich związkach, małżeństwach, rodzinach, społecznościach. Miłość – jako wartość, cel, postawa, a także jako najważniejsza ludzka potrzeba – moim zdaniem nieustannie powinna być propagowana, pogłębiana i praktykowana. Wtedy mamy szanse przetrwać jako ludzkość, budując i rozwijając zdrowe, pokojowe, wspierające wspólnoty.

 

18. 02. 2024. „Dialogi o miłości.”
Miejsce: Klub Babel, ul. Próżna 5, Warszawa
Organizator: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce
Scenariusz i prezentacja własnej poezji: Alicja Kuczyńska-Krata
Muzyka (gitara, śpiew): Krzysztof Kuczyński

Inspiracją do przygotowania tego spektaklu był wiersz „Nostalgia. Pamięci Agnieszki Osieckiej” Natana Tenenbauma, poety pochodzenia żydowskiego. Poetyckie rozważania ukazywały wiele odcieni Miłości w relacjach kobiety i mężczyzny. Było i romantycznie, i namiętnie. Było czuło, wzniośle, jak i nostalgicznie. Scenariusz wydarzenia artystycznego oparłam na dialogu. ONA przemawiała poprzez wiersze. ON śpiewał i grał pieśni o Miłości, które były odpowiedzią na jej wersy. Nie było tam polemiki, a wybrzmiewało wzajemne wsłuchanie się w siebie. I prowadziło ku zgłębianiu Miłości, zauważaniu i docenianiu jej jasnych stron, przyglądaniu się zawiłościom, trudnościom i przeszkodom. Doświadczając różnych poetyckich odsłon, blasków i cieni uczuć, dążeń do bliskości i spełnienia w relacji, odbiorcy mieli możliwość poczuć Miłość w sobie, umacniać się w niej, by szukać dla siebie sposobów realizacji jej w życiu.
W programie znalazły się m.in. utwory znanych twórców takich jak: Leonard Cohen /pieśni w tłumaczeniu Macieja Zembatego/, Natan Tenenbaum, Krzysztof Kamil Baczyński, Bolesław Leśmian, Konstanty Ildefons Gałczyński, Tadeusz Nowak, Marek Tercz, Waldemar Chyliński, Adam Nowak /lider zespołu RAZ, DWA, TRZY/, Grzegorz Turnau, Przemysław Gintrowski, Adam Drąg.

 

14. 02. 2024. „Obdarowani Miłością. Walentynkowy spektakl poetycko – muzyczny.”
Organizator: Środowiskowy Dom Samopomocy, ul. Rydygiera 3, Warszawa
Scenariusz i prezentacja własnej poezji: Alicja Kuczyńska-Krata
Muzyka (gitara, śpiew): Krzysztof Kuczyński

W związku z zapotrzebowaniem organizatora związanym z Walentynkami, przygotowałam scenariusz i zaprezentowałam poetycko-muzyczny spektakl pt. „Obdarowani Miłością”. Program był oparty o moją poezję miłosną w dialogu z piosenkami poetyckimi. Na gitarze grał i śpiewał mój brat Krzysztof Kuczyński, któremu towarzyszyła wokalnie żona Agnieszka Kuczyńska. Odbiorcami tego wydarzenia artystycznego były dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną z ŚDS Żoliborz, ich rodzice, opiekunowie, wolontariusze oraz goście z Bielańskiego Środowiskowego Domu Samopomocy. Poruszającym doświadczeniem dla nas było żywe zaangażowanie uczestników, ich uważna i skupiona obecność. Atmosfera była niezwykła, czuć było, że to co robimy ma głęboki sens, i energia przekazów trafia wprost do ludzkich serc. To z pewnością dało nam wzmocnienie przekonania, że warto te poetycko – muzyczne opowieści o Miłości nieść dalej! Ogromnie byliśmy też wzruszeni ciepłym i przyjaznym przyjęciem oraz entuzjastycznymi podziękowaniami na zakończenie spektaklu. Zostaliśmy pięknie obdarowani wdzięcznością i Miłością, wyrażoną w obrazach z kolorowymi ptakami – rękodziełami podopiecznych Domu.

 

07. 01. 2024. „Obdarowani Miłością. Wieczór poetycko – muzyczny.”
Miejsce: Agere Contra – Kawiarnia z Wartościami, ul. Chłodna 2/18, Warszawa
Scenariusz i prezentacja własnej poezji: Alicja Kuczyńska-Krata
Muzyka (gitara, śpiew): Krzysztof Kuczyński oraz gościnnie Marcin Styczeń

Poetyckie rozważania, które podjęłam w tym przedsięwzięciu, skupione były wokół Miłości urzeczywistnianej w związkach, więziach międzyludzkich. Gdy jesteśmy w stanie działać z głębi serca i dzielić się Miłością oraz otwierać się na przyjmowanie tego daru od innych, wzajemne relacje prowadzą nas ku dobremu, pełnemu i szczęśliwemu życiu. I to właśnie wybrzmiało w programie tego wieczoru, na który składały się moje utwory oraz piosenki poetyckie w wykonaniu Krzysztofa Kuczyńskiego (gitara, śpiew), któremu towarzyszyła wokalnie żona Agnieszka Kuczyńska.
Spektakl był oparty na rozmowie kobiety i mężczyzny. Z perspektywy kobiety przemawiała poezja mojego autorstwa i w mojej interpretacji. Męską stronę ukazywały piosenki poetyckie w wykonaniu mojego brata Krzysztofa Kuczyńskiego (gitara, śpiew). W programie znalazły się m.in. utwory znanych twórców takich jak: Karol Wojtyła, Konstanty Ildefons Gałczyński, Tadeusz Nowak, Bolesław Leśmian, Krzysztof Kamil Baczyński, Natan Tenenbaum, Marek Tercz, Waldemar Chyliński, Leonard Cohen / tłumaczenie: Maciej Zembaty/, Adam Nowak /lider zespołu RAZ, DWA, TRZY/, Grzegorz Turnau, Przemysław Gintrowski, Adam Drąg.
Wiersz Karola Wojtyły „Miłość mi wszystko wyjaśniła”, który był mottem tego artystycznego wydarzenia, wykonał gościnnie pieśniarz, kompozytor, autor tekstów Marcin Styczeń. Utwór ten pochodzi z płyty z jego autorską muzyką „Pieśń o Bogu ukrytym”, z tekstami poetyckimi Karola Wojtyły (oficjalna strona artysty: https://www.marcinstyczen.pl).